A Külügyminisztériumhoz nem érkezett jelzés az állítólag Jemenben elrabolt és meggyilkolt magyar ügyében

Az Orientalista blogon megjelent cikk alapján hétfőn számoltunk be róla, hogy áprilisban Jemenben elraboltak és állítólag halálra kínoztak egy 43 éves magyar állampolgárt. A blog egy arab hírportáli idézett, amely pedig egy jemeni aktivistára, Adel Al-Huseinire hivatkozott. Huseini szerint a magyar férfit az Egyesült Arab Emirátusok által támogatott dél-jemeni milícia fegyveresei rabolták el, majd miután nem tudtak váltságdíjat szerezni érte, meggyilkolták. Állítása szerint erről értesítette a jemeni külügyminisztériumot, Magyarország jemeni nagykövetségét és az ENSZ szakértőit is.

Hétfőn küldtük el kérdéseinket a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, amelyekre kedden érkezett válasz, eszerint sem a minisztérium, sem a területileg illetékes magyar külképviselet nem kapott eddig hitelt érdemlő tájékoztatást vagy közvetlen hozzátartozói megkeresést az ügyben. „A hozzánk eljutott állítások igazságtartalmát vizsgáljuk” – tette hozzá a külügyi tárca.

Adel Al-Huseini szerint a 43 éves magyar férfit Kimo néven ismerték még mielőtt áttért volna a muszlim hitre és felvette az AbdulKarim Fares nevet. Az Index szerint a Magyar Iszlám Közösségben ismerik Kimót, de elrablásának és meggyilkolásának hírét nem tudták megerősíteni. A lapnak Bolek Zoltán, a közösség elnöke azt mondta: a diplomás hangmérnök „jó és idealista ember volt, aki hitt az emberek jóságában. Mivel nem politizált, sosem hitte, hogy bántani fogják.”

Kimo, vagyis Koltai György a Parázsló Hamvak nevű zenekar alapító tagja volt, az Index úgy tudja, hogy népzenét ment gyűjteni Jemenbe, ahol az állampolgárságot is megkapta. Hangmérnökként és zenészként dolgozott a 2014-ben kitört polgárháború előtt az országban. A lázadók 2016-ban börtönbe zárták, két év múlva szabadult, ekkor tért vissza Magyarországra, ahonnan 2019-ben utazott újra Jemenbe.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium válaszában kiemelte: Magyarország nem javasolja a Jemenbe történő utazást a fennálló fegyveres konfliktus, valamint a világjárvány miatt. A háború és a terrorveszély miatt sem az utazás, sem a közlekedés nem biztonságos.

Kapcsolódó
Semmi kétség, szégyellnünk kellene magunkat

13 millióan halhatnak éhen Jemenben, ha a világ nem tesz semmit.

The post A Külügyminisztériumhoz nem érkezett jelzés az állítólag Jemenben elrabolt és meggyilkolt magyar ügyében first appeared on 24.hu.


Source: 24 teszt