AWS: Lisszabonban is magyarul énekelünk majd

Március 24-én A Dal döntője, ahol kiderült, hogy ki képviseli Magyarországot 2018-ban az Eurovíziós Dalfesztiválon május 8. és 12. között Lisszabonban. A harminc induló közül végül az AWS-nek sikerült meggyőznie a zsűrit és velük együtt a nézőket is. De mi történik ez után? Hogy készül az alternatív rock-metal stílust képviselő együttes a megmérettetésre? Erről is kérdeztük őket. Interjú.


Horváth Tamás nekiment A Dal zsűrijének

Szerinte nem mertek neki pontot adni, mert akkor ő nyert volna.

„Viszlát nyár, most már elkéstél” – hangzik el a refrénben. Hát viszlát nyár, de „Helló Eurovízió”. Mit éreztek most?

Elsőre meglepődtünk, de kíváncsian várjuk a következő időszakot. Nagyon örülünk neki, hogy sok új és izgalmas kihívás vár ránk, ez egy óriási lehetőség számunkra. Tudjuk, hogy emellett rengeteg munkával is jár, és igyekszünk a legtöbbet beletenni.

Mikor és hol ismerkedtetek meg egymással, illetve mikor jött az ötlet, hogy elindultok a dalválasztó showműsoron?

Tizenkét éve, a a gimnázium tizedik évfolyamában alapítottuk a zenekart, és kisgyerekkorunk óta ismerjük egymást. Úgy gondoltuk, a verseny egy jó platform lehet arra, hogy szélesebb körben is megmutathassuk a zenénket. Ki akartuk próbálni magunkat egy számunkra teljesen új helyzetben.

Fotó: Karancsi Rudolf / 24.hu

Gyakorlatilag történelmet írtatok, hiszen Magyarországról ebben a stílusban együttes még sosem került ki az Eurovíziós Dalfesztiválra. Mit gondoltok, miért pont nektek sikerült? 

Nagyon szerencsések vagyunk, mert a hazai metál rajongók mind összefogtak, és támogattak minket a döntő végén is. Mivel mi a többi indulóhoz képest egészen mást képviseltünk, azok a nézők is találhattak valami újat, akik egyébként nem feltétlenül ismerik a modern metál műfaját.

Tudjátok, hogy ebben a stílusban korábban hogyan teljesítettek az előadók?

Az eddigi években nem igazán követtük az Eurovíziós Dalfesztivált, de arra azért odafigyeltünk, hogy a magyar delegált hányadik helyen végzett.

A Viszlát nyár egy szomorú hangvételű dal. Mi a háttérsztorija?

A dal Örs édesapjának halála után született, és elsősorban az elmúlásról szól, és arról, hogy a halál is az élet része, mégis tabunak számít a kultúránkban, ami miatt talán hajlamosak vagyunk kevésbé figyelni egymásra, amíg van rá lehetőségünk.

Változtattok valamit a dalon? Milyen nyelven énekeltek majd?

Alapvetően nemfogunk változtatni a dalon, magyarul fogjuk előadni, pontosan úgy, mint itthon is. Persze a színpadi látványon alakítunk, de a dalt érintetlenül hagyjuk. Ez volt az eredeti elképzelésünk, nem szeretnénk egy külső vélt vagy valós elvárásnak megfelelni.

Fotó: Karancsi Rudolf / 24.hu

Nem tipikus Eurovízió-győztes dal. Van helyezéselvárás a részetekről?

Ugyanúgy indulunk neki ennek a versenynek is, mint A Dalnak: egyszerűen örülünk, hogy ott lehetünk és ennyi embernek megmutathatjuk a zenénket. Persze szeretnénk Lisszabonban is az AWS-féle koncerthangulatot megteremteni a színpadon. Igyekszünk majd ugyanolyan intenzitással elzúzni a dalt, mintha csak egy élő koncerten lennénk egy klubban.

A döntő után sok hozzászólásban feltűnt Horváth Tamás neve. A nézők úgy érzik, hogy az énekest a zsűri szabotálta, mivel ha a legjobb négy közé jutott volna egyértelműen ő győzött volna Meggyfa című dalával. Sőt, még maga Horváth Tamás is ezt nyilatkozta. Mit gondoltok erről?

Mi mindent megtettünk, hogy a zsűri elégedett legyen, rengeteg házimunkát vállaltunk a zsűritagok otthonában, például kivittük a szemetet, mosogattunk és bikiniben kocsit mostunk, esetleg ez befolyásolhatta a végeredményt.

Ki a kedvencetek a többi nemzetközi fellépő közül?

A Slayernek szurkolunk a legjobban.

Kiemelt kép: Karancsi Rudolf / 24.hu


Source: 24 teszt