Az orosz orvosok legalább fele nem akarja, hogy beoltsák az ország saját koronavírus-vakcinájával

Októberben felpörgött a koronavírus-járvány második hulláma Oroszországban, a moszkvai hármas számú klinika vezetői utasították a dolgozókat, hogy oltassák be magukat az augusztusban engedélyezett Szputynik V. oltással, amelynek tömeges használata december második hetében kezdődött.

Ugyanakkor az orosz orvosok közül sokaknak kétsége merült fel a vakcinával kapcsolatban – idézi a Moscow Times cikkét a Napi.hu. Mint kiderült, az orosz lapnak nyilatkozó orvosok, ápolók, szociális munkások szkeptikusan, vagy elutasítóan viszonyulnak az oltóanyaghoz, amely azóta már Magyarországra is megérkezett.

A cikk szerint az egészségügyi dolgozók közt vannak olyanok is, akiket főnökeik egyszerűen kirúgással fenyegették meg, ha nem oltatják be magukat, noha az általános szabály az országban 2019 óta az, hogy az oltások nem kötelezőek.

Az orosz vakcina fogadtatásáról a gyors engedélyezés óta több felmérés is készült, amelyek szerint az orvosok legalább fele nem akarja, hogy ezzel beoltsák, negyedük viszont elfogadja az oltást. A legfőbb magyarázat az – olvasható a cikkben –, hogy a készítményről kevés az elérhető megbízható információ és még azt megelőzően engedélyezték a hatóságok a használatát, hogy befejeződtek volna vele a tömeges tesztelések.

Kapcsolódó

Van azonban egy további tényező is, nevezetesen az, hogy az egészségügy elhanyagolása miatt az ágazat szereplői hosszú idő óta rossz viszonyban vannak a kormánnyal, illetve a hatóságokkal. Például – írják – 70 százalékuk nem hiszi el a hivatalos koronavírus-statisztikát és külön listát vezetnek azokról az egészségügyiekről, akik a járványban vesztették el az életüket.

Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy ha az orvosok ellenállnak az orosz vakcinának, akkor nehéz lesz meggyőzni az átlagembereket arról, hogy érdemes ezzel beoltatniuk magukat.


Source: 24 teszt