Bizonytalan a népszerű szegedi rádió sorsa a választás előtt

Már több mint tízezer tagja van annak a tiltakozó Facebook-csoportnak, amely azután jött létre, hogy felmerült: elhallgathat Szeged csaknem harminc éves múltra visszatekintő, családi vállalkozásban működtetett kereskedelmi rádiója, a Rádió 88.

A Media1 írta meg, hogy augusztus végén jár le a csatorna hét évvel ezelőtt elnyert műsorszolgáltatási jogosultsága. Elviekben lehetőség van arra, hogy a Médiatanács pályáztatás nélkül, öt évvel meghosszabbítsa a jogosultságot, és az üzemeltető ezt kérelmezte is, de sem jóváhagyó, sem elutasító határozat nem született. A portál szerint már legalább kétszer tervben volt, hogy napirendre veszik a kérdést, de a Médiatanács elnöke levetette a napirendről.

A döntéshozatal azért is sürgető lenne, mert már lejárt a törvény által szabott határidő, sőt, a testület augusztusban elvonul szabadságra.  Az NMHH csak annyit közölt, hogy „a Médiatanács csak a meghozott döntéseiről adhat tájékoztatást”, ha egy ügyben még nem döntöttek, akkor csak az érdekelt – jelen esetben a Rádió 88 üzemeltetője – tájékozódhat.

A Media1 felveti – és a tiltakozó szegediek is attól tartanak –, hogy a halogatás összefüggésben lehet az őszi önkormányzati választással. A Szeged.hu által idézett adatok szerint a Rádió 88 elérése 58 százalékos a 18-49 év közötti korosztályban, ami közel ötvenezer embert jelent. A csatornát függetlenként tartják számon, a tét így az, hogy marad-e olyan helyi rádió a városban, ami nem a kormány propagandáját visszhangozza.

A szegedi Jobbik a rádió stúdiójához szervezett demonstrációt, azonban a rádió tulajdonosa, Tóth Géza közleményben határolódott el a politikai pártok által szervezett megmozdulásoktól, így ezt a tüntetést is lefújták. Tóth egyébként hangsúlyozta: a rádió nem szűnt meg, dolgoznak azon, hogy még hosszú ideig a szegediek életének része maradjon, a támogatást pedig megköszönte. Közölte: a fejleményekről tájékoztatni fogják hallgatóikat.

A Rádió 88 1990-ben jött létre a ’80-as évek népszerű szegedi lemezlovasa, Tóth András vezetésével. Elhunyta után családja vitte tovább a kezdetben Vásár Rádió néven, az akkori lehetőségeknek megfelelően ideiglenes frekvenciákon jelentkező rádiót, amely 1995-től kapott állandó sugárzási lehetőséget. Helyi jellegét azóta is megőrizte, nem csatlakozott országos vagy regionális hálózatokhoz.

Egyébként éppen hétfőn írtuk meg, hogy háromszorosára, havi 1,3 millióról négymillióra emelik a médiahatóság elnöke, Karas Monika fizetését, amit a parlament törvényalkotási bizottsága annyival indokolt, hogy „időszerűvé vált”. (Illusztráció: MTVA / Jászai Csaba)


Source: 24 teszt