Elmarad Orbán és az akadémiai tudósok közös díszvacsorája

A 24.hu információi szerint nem tartják meg Széchenyi István emléknapján a miniszterelnök és a tudósok találkozóját.

Orbán Viktor és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az idén harmadszor hívta az Akadémia alapítójának születésnapjára időzített díszvacsorára a hazai tudományos élet fontosabb szereplőit.

A Pesti Vigadóba tervezett esemény azonban most elmarad, mert az MTA elnökének sürgős programja akadt.

Az MTA sajtótitkárságán azt közölték, hogy Lovász László egy korábban leszervezett utazáson külföldön tartózkodik majd a vacsora időpontjában. Úgy tudjuk, a Miniszterelnöki Kabinetirodán viszont csak a napokban értesültek az akadémiai elnök távolmaradásáról, és végül az a döntés született, hogy a társszervező nélkül nem tartják meg az eseményt.

Budapest, 2018. július 16.
Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke interjút ad az irodájában az MTI újságírójának 2018. július 12-én.
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Lovász László
Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a 24.hu kérdésére azt írta: hagyományosan a miniszterelnök és az akadémia elnöke közösen hívják meg a magyar tudományos élet kiválóságait, ám ebben az évben az időpont nem felelt meg az MTA elnökének, ezért új időpontot egyeztetnek.

Az MTA költségvetése és autonómiája körül kialakult feszültségek miatt egyébként már júliusban megindult a díszvacsora bojkottjának szervezése, bár az Origo szerint több mint százan már akkor elfogadták a meghívást.

Fehér Márta, a BME filozófiaprofesszora az Élet és Irodalomban nyílt levélben szólította fel a Széchenyi-díjasokat, hogy bojkottálják az eseményt mert szerinte

nem helyes elfogadni olyan politikus vacsorameghívását, akinek rendelkezései újra meg újra megsértik az egyetemi autonómiát.

Két hete Lovász László is bekeményített. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke nem volt hajlandó aláírni a 2019-es költségvetés tervezetét, amelyet a jövő évi büdzsé részeként terjesztett be Varga Mihály pénzügyminiszter. Hasonló tiltakozás legutóbb az 1990-es években fordult elő.

A kormány költségvetési tervezete egyértelműsítette, hogy jövőre államosítanák az MTA kutatóintézeteit és a jövőben az Innovációs és Technológiai Minisztérium veszi át a pénzügyek irányítását. A pénzügyminisztérium 28 milliárdnyi támogatást vonna el az MTA költségvetéséből.

Fotó: Sztojan Nyenov / EPA / MTI


Source: 24 teszt