Ez történik azzal, aki kilép a kínai hadseregből

Kína hadseregében kétmillióan szolgálnak, azonban arról keveset tudni, hogy mi történik azzal, aki nem képes végigcsinálni a katonai szolglatot. A CNN a People Liberation Army (PLA, a kínai néphadsereg honlapja) angolnyelvű oldalán közölt cikk alapján számolt be a Kína déli, Hainan tartományában élő egyetemista Zang Moukang esetéről. Az egyetemista képtelen volt végigcsinálni a sorkatonai szolgálatot, így kemény büntetésekkel kell szembenéznie.

A PLA cikke szerint az egyetemista — akinek életkorát nem közölték — nem akar katona lenni, így nyolc büntetéssel kell szembenéznie: két éven át nem utazhat külföldre, Kínán belül nem utazhat repülővel, távolsági busszal és vonattal, nem vásárolhat ingatlant, nem vehet fel kölcsönt és nem köthet biztosítást, nem vállalkozhat, illetve nem iratkozhat be, nem tanulhat közép- és felsőoktatási intézményekben.

Zangot végérvényesen eltiltották a kormányzati állásoktól, a kormányzatnak még ideiglenes munkavállalóként sem dolgozhat. Ez hatalmas területet jelent, hiszen Kínában az ipar meghatározó szereplői állami kézben vannak.

Pénzügyi költségekre is számíthat: 4000 dollárnyi bírságot és több mint 3700 dollárnyi költségtérítést kell fizetnie a katonaságnak a rövid szolgálata alatt felmerülő költségek kiegyenlítésére. Többek között kifizettetik vele a “politikai vizsgálatot”, az utazási költségeket, az ágyneműt, a ruhákat és az orvosi vizsgálatokat is. A büntetés része a nyilvános megszégyenítés is: tetteit az állami televízióban és a közösségi médiában is nyilvánosságra hozzák. Ennek része lehet a hadsereg honlapján megjelentetett írás is.

A CNN szerint nem példátlan, hogy valaki kilépjen a kínai hadseregből, az utóbbi években néhány tucatnyian vállalták a leszereléssel járó szigorú büntetéseket.

Kiemelt kép: Europress


Source: 24 teszt