Ezért ússza meg Orbán a néppárti kizárást

Egy pénteki lapinterjúban a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) új elnöke az mondta, amíg a Fidesz az Európai Néppárt (EPP) tagja „akármilyen nehéz is” legalább esély van a párbeszédre Orbán Viktorral.

Annegret Kramp-Karrenbauer a Politico brüsszeli híroldalnak a Fidesz tagságáról azt mondta, az ügy nagyon bonyolult helyzetet jelent az EPP-nek.

 Orbán Viktor politikájának vannak olyan elemei, amelyek rendkívüli módon összekötnek bennünket, például a szociális piacgazdaság, a gazdaságpolitika fogalma.

Ugyanakkor vannak olyan álláspontjai a Fidesznek vagy Orbán Viktornak, például a jogállamiság és az akadémiai függetlenség terén, amelyek miatt az Európai Unió véleménye szerint helyesen indította el a megfelelő eljárásokat.

Kramp-Karrenbauer úgy vélte, a Fidesz kizárásával megfosztanák magukat a lehetőségtől, hogy pártcsaládon belül vitatkozzanak az aggályos kérdésekről.

A CDU új elnöke a közelgő európai parlamenti választásokról azt mondta, konstruktív erőknek kell megszerezniük a többséget. Ebbe a körbe sorolta a néppárti, liberális, szociáldemokrata frakciót, de a bal- és jobboldali populista képviselőcsoportokat nem.

Annegret Kramp-Karrenbauert tavaly decemberben választották pártelnökké, 18 év után váltotta Angela Merkel kancellárt az EPP legnagyobb tagpártjának számító CDU élén – írta az MTI.

Közben a pozsonyi Új Szó arról ír, hogy csütörtökön Pozsonyban Merkel azért találkozhatott a visegrádi négyek kormányfőivel, hogy felmérje, mennyire egységesek. Techet Péter politikai elemző szerint a kancellár az esetleges törésvonalakat akarhatta kipuhatni.

A visegrádi országok közötti politikai kapocs ma egyedül a menekültellenesség, minden más téren jelentősek a különbségek, a gazdasági kapcsolatok pedig egymás között eleve gyengék. Merkel csak a menekültkérdésben áll szemben egyfajta blokkal, minden más kérdésben válogatni tud a tárgyalópartnerek közül.

Prágát, Pozsonyt Berlin már eddig is többször előnyben részesítette. A visegrádi országok pedig jobban függnek (főleg a szlovákok és a magyarok) a német gazdaságtól, mint egymástól vagy a németek tőlük – mondta az elemző.

Kiemelt kép: OrbánViktor és Angela Merkel a visegrádi országok és Németország pozsonyi csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztató végén, február 7-én. MTI/PAP/Jakub Kaminski


Source: 24 teszt