Geomágneses viharra számíthatunk ma
Az előrejelzések alapján szeptember 27-én hétfőn egy közepes erősségű napvihar lesz, az esemény miatt az Északi-sarktól távolabb is látható lesz a sarki fény – írja a ScienceAlert. Az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) és az Egyesült Királyság Meteorológiai Szolgálata szerint több koronakidobódás (CME) is történt, a Nap koronájában pedig egy „lyuk” alakult ki, amelyből egy napszél a Földet is eléri.
A vihar nem túl erős, az ötfokú skálán kettes besorolású. A G2-es esemény során a rövidebb szélességi körű területeken ingadozásokat tapasztalhatnak az elektromos hálózatokban, de a vihar a műholdak mozgását és a nagyfrekvenciás rádiókommunikációt is befolyásolhatja.
A hasonló események a naptevékenység normál velejárói. A koronakidobódás során a csillag külső atmoszférájából plazma szabadul fel, amely az égitestet elhagyva mágneses felhővé alakul. Amennyiben a CME épp a Föld felé néz, a felhő megzavarhatja bolygónk mágneses terét, napvihart, azaz geomágneses vihart alakítva ki.
Az Egyesült Királyság Meteorológiai Szolgálata szerint jelenleg négy olyan koronakidobódásról tudni, amely a Földre is hathat. Ezek közül három egyszerre, szeptember 27-én jelentkezhet a magnetoszférában, egy pedig később, talán szeptember 28-án érkezik majd. Emellett egy napszél is elérheti bolygónkat.
Az elkövetkező években egyébként egyre erősödik majd a naptevékenység, hiszen csillagunk 11 éves ciklusa legaktívabb periódusa felé közeledik. A szoláris maximum során a naptevékenység kifejezetten látványos.
The post Geomágneses viharra számíthatunk ma first appeared on 24.hu.
Source: 24 teszt