Halálra rémítik a fókákat a drónok

A kúpos fókák párzási időszaka Pembrokeshire-ban augusztustól novemberig tart, de szakértők attól félnek, hogy az állatok idén nem lesznek annyira párzókedvükben, mint szoktak: a Swansea Egyetem kutatása szerint ugyanis a hobbiból drónozók annyira közel engedik az eszközeiket az állatokhoz, hogy azok megijednek, félni kezdenek, és a vízben töltik az idejüket, ezért pedig nem párosodnak egymással, sőt,

akár el is úszhatnak úgy, hogy nem térnek vissza soha.

Paul Renfro, a Pembrokeshire Partmenti Fórum munkatársa a BBC-nek elmondta, hogy bár egy dróntilalmat nehéz lenne összehozni, azért a felelős drónozás már magában sokat segítene. Szerinte a lényeg az, hogy a fókák ne vegyék észre az eszközöket, akkor ugyanis, ha azok túl közel mennek hozzájuk, szó szerint látni lehet a félelmet és a stresszt az állatok arcán.

Ez azért is különösen fontos, mert Nagy-Britanniában Pembrokeshire ad otthont az egyik legnagyobb kúposfóka-kolóniának, az ország minden más részén problémák vannak a párzási időszakban, csak itt viszonylag stabil a populáció. Ha a drónhasználók így folytatják, ez sem tart majd sokáig.

Grey seal (Halichoerus grypus) in Authie bay at Berck-sur-mer in Autumn, Côte d'Opale, Pas-de-Calais, Nord-Pas-de-Calais, Hauts-de-France, France. 
 
Biosphoto / Stephane Bouilland
Fotó: Biosphoto / Stephane Bouilland

Az, ha a fókákat a drónok a tengerbe kergetik, azért baj, mert a párzási időszakban az állatok általában nem mennek a vízbe, a kölykök pedig addig a sziklákon maradnak, amíg meg nem háromszorozódik a születési súlyuk, és meg nem nő a bundájuk. Ha a drónok miatt az állatok megijednek annyira, hogy esetleg meg is sérüljenek, akkor akár úgy is dönthetnek, hogy nem térnek vissza a következő párzási időszakra.