Hamarosan kiderülhet, hogy egyedül vagyunk-e az univerzumban

A Breakthrough Listen Initiative a legnagyobb olyan program, amely a Naprendszeren kívüli civilizációk nyomait keresi. A projekt tavaly mutatta be eddigi legátfogóbb SETI (földön kívüli intelligencia keresése) katalógusát. A vizsgálat során olyan jeleket keresnek, melyek fejlett technológiáktól származhatnak, az eredeti kutatásban 1 327 csillagot elemeztek, melyek legfeljebb 160 fényévre fekszenek a Földtől.

Szakértők egy csoportja a közelmúltban rájött, hogy a katalógus további megfigyelések nélkül is jelentősen bővíthető – írja az IFLScience. Az eredeti kutatásban az amerikai Green Bank-i Távcsövet (GBT) és az ausztráliai CSIRO Parkesi Rádióteleszkópot hívták segítségül. A Manchesteri Egyetem vezette csapata felfedezte, hogy ezen obszervatóriumok adatait kombinálhatják a Gaia űrtávcső információival,

így a katalógusban szereplő csillagok számát több mint 288 ezerre növelhetik.

A csillagok száma mellett a maximális távolságot is növelni tudták, a legmesszibb objektum immár 33 ezer fényévre található. Bart Wlodarczyk-Sroka és kollégái ezzel a bővítéssel azt feltételezték, hogy az idegenek képesek a miénknél jóval fejlettebb technológiák megalkotására. A távolabbi világokba ugyanis a mi jeleink valószínűleg nem jutnak el.

Kép: Getty Images

A kutatók bíznak benne, hogy a bővített katalógus nagyban hozzájárulhat a földön kívüli intelligencia kereséséhez.

Az ehhez hasonló munkák egy lépéssel közelebb visznek minket ahhoz, hogy választ találjunk az emberiség legmélyebb kérdésére: Egyedül vagyunk?

– mondta Andrew Siemion, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem SETI Intézetének vezetője és a csapat tagja.


Source: 24 teszt