Hosszú, egészséges életet élhet az anya, ha későn szül
Senki nem tudja megmondani, meddig fogunk élni, egy friss kutatás azonban most segíthet megbecsülni, hogy mekkora a nők várható élethossza – ehhez pedig annak is köze van, mikor vállalják utolsó gyereküket, írja az Eurekalert. A Menopause tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a gyerekszülés ideje befolyásolja a leukocita telomer hosszúságát (LTL), ami pedig beleszólhat abba, hogy a szervezet meddig képes egészségesen működni.
A telomer a kromoszómát alkotó DNS-szál két végén található rövid, többszörösen ismétlődő szakasz. Egyik fő feladata az, hogy a sejtosztódás során védi a DNS-t a folyamatos rövidülés káros hatásaitól. Ezek a telomerek nagyon fontosak a genomstabilitás fenntartása érdekében. Korábbi kutatások már mutattak ki kapcsolatot az LTL és az olyan krónikus betegségek, mint a szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, néhány neurológiai probléma és egyes rákfajták között.
Bár már korábbi kutatások is fedeztek fel kapcsolatot az LTL és az utolsó gyerekszülés időpontja között, a mostani kutatás 1200 nőt vizsgált meg ebből a szempontból, és ezúttal a szocioökonómiai státuszt is figyelembe vette, például a szülési szokásokat és az egészséggel kapcsolatos döntéseket.
Az eredmény pontosan az ellenkezője annak, amire először asszociálnánk:
a kutatásból kiderült, hogy a későbbi szülés a hosszabb telomerekkel függ össze, tehát minél jobban kitolta valaki az utolsó gyereke születését, annál nagyobb az esélye a hosszú és egészséges életre, legalább is telomer szempontjából. A kutatás azokra a nőkre vonatkozott, akiknek egy vagy két gyerekük van, és akik szájon át szedhető fogamzásgátlókat szedtek.
Azt még további kutatásoknál vizsgálni kell, hogy vajon a késői szülés az, ami hosszabbá teszi a telomereket, vagy a hosszú telomerek teszik lehetővé azt, hogy valaki később is egészséges maradjon, és szülhessen.
Source: 24 teszt