Illusztris társasághoz csatlakozott a ferihegyi reptér

Mérföldkőhöz érkezett a Budapest Airport többéves, a fenntartható működés kialakítását célzó programja. A repülőtér üzemeltetője tíz évvel ezelőtt kezdte meg az energia-racionalizálási tevékenységét, aminek köszönhetően 2018. áprilisában átvehette a Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI) karbon-semleges minősítését. Ez azt jelenti, hogy a repülőtér környezettudatos megoldások alkalmazásával csökkentette a mindennapi működés során keletkező széndioxid kibocsátást, a fennmaradó részt pedig – nemzetközileg felügyelt módon – kiegyenlíti.

A Budapest Airport a környezettudatossági program részeként – egyebek mellett – energiatakarékos LED izzós rendszerekre cserélte a terminálok világítását, folyamatosan felújítja és karbantartja a repülőtéri távfűtési rendszer vezetékeit illetve az ivóvízhálózat szivattyúit. Fontos része a programnak, hogy a repülőtér légtechnikai- és klímaberendezéseit is korszerűsítik. A kitartó munka eredményeképp a Budapest Airport egy utasra számított szén-dioxid kibocsátása az elmúlt öt évben nem kevesebb, mint 44%-kal csökkent.

A kontinensen alig harminc repülőtér tartozik a karbon-semlegesen működő légikiötők elitklubjába, Közép-Kelet Európában pedig elsőként sikerült megszereznünk ezt a minősítést

– emelte ki Szarvas Gábor, a Budapest Airport környezetvédelmi igazgatója.

Budapest Airport

Hozzátette,

mivel az utasforgalom folyamatosan és nagymértékben növekszik, azon is dolgozunk, hogy még zöldebbé tegyük a repülőtér működését, hozzuk összhangba a Greenairport nevű programunkkal. Idén nyáron átadjuk a forgalomnak a 2 B Terminálon az új utasmólót, amelyet a legkorszerűbb hűtő-fűtő technológiákkal szerelünk fel. Emellett folyamatosan bővítjük a repülőtéri elektromos járművek számát, egyre több elektromos töltőt helyeztünk üzembe, ezáltal is csökkentve a fosszilis üzemanyagból származó széndioxid kibocsátást.

Saját működésének optimalizálása mellett a Budapest Airport a repülőtéren működő partnereket, vállalatokat, szervezeteket és hatóságokat is a fenntartható működésre ösztönzi. Három éve, 2015-ben indult útjára a Greenairport kezdeményezés, aminek keretében közös környezetvédelmi akciókkal teszik fenntarthatóvá a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér  működését.

A repülőtér energiafelhasználása ugyanis – a meleg víz előállításához, a fűtéshez és a világításhoz igénybe vett energia alapján –23 000 háztartás, egy kisebb magyar város energiaigényének felel meg, a környezettudatos megoldások használata tehát emiatt is kiemelt fontosságú.

Kiemelt kép: Budapest Airport


Source: 24 teszt