Kedden jelentik be az új brit miniszterelnököt

Kedden jelenti be a kormányzó brit Konzervatív Párt, hogy Boris Johnson volt vagy Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszter lesz-e Theresa May távozó miniszterelnök utódja a pártvezetői és a kormányfői tisztségben. May, aki csaknem pontosan három év után távozik a Konzervatív Párt éléről, június 7-én jelentette be lemondási szándékát.

„Ne mondják meg, hogy milyen porszívót használjunk!”

London leginkább kilépéspárti környékén kérdeztük az embereket, mit szólnak a Monty Python-epizódra emlékeztető brexithez.

Távozásának elsődleges oka az, hogy a londoni alsóház az elmúlt hónapokban háromszor is visszautasította a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszerét rögzítő, az Európai Unióval novemberben elért megállapodást. Theresa May távozása a kormánypárt éléről miniszterelnöki megbízatásának végét is jelenti, de az utódválasztási folyamat végéig ügyvezető jelleggel ellátja mindkét feladatot.

Prime Minister of the United Kingdom Theresa May pictured during a EU summit meeting, Sunday 30 June 2019, at the European Union headquarters in Brussels.  BELGA PHOTO THIERRY ROGE
Theresa May. Fotó: BELGA PHOTO THIERRY ROGE

A folyamat első szakaszát jelentő, június 20-án befejeződött alsóházi frakciószavazás-sorozat végén az eredetileg tízfős mezőnyből Johnson és Hunt maradt versenyben. Közülük a Konzervatív Párt szabálykönyve alapján a párt 160 ezer tagja választhatta meg postai úton Theresa May utódját. A győztes nevét kedden jelentik be a londoni Queen Elizabeth II konferenciaközpontban.

A combination of pictures created in London on May 26, 2019 shows recent pictures of the contenders declared as of May 26 to replace Britain's Prime Minister Theresa May when she resigns on June 7: (L-R) Britain's International Development Secretary Rory Stewart, former works and pensions secretary Esther McVey, Britain's Foreign Secretary Jeremy Hunt, former foreign secretary Boris Johnson, former leader of the House of Commons Andrea Leadsom, former Brexit secretary Dominic Raab and Britain's Health and Social Care Secretary Matt Hancock, all pictured in Downing Street, central London. - British Prime Minister Theresa May announced her resignation in an emotional address on on May 24, 2019, ending a dramatic three-year tenure of near-constant crisis over Brexit. May, 62, said she would step down as Conservative Party leader on June 7 starting a leader battle to replace her. (Photo by STF / AFP)
Rajtuk múlik Nagy-Britannia jövője

Tíz jelölt küzd Theresa May székéért. Bárki lesz is a befutó, felhatalmazását egy viszonylag szűk körtől nyeri egy végletekig megosztott országban.

Theresa May szerdán még részt vesz miniszterelnöki pályafutásának utolsó parlamenti vitanapján, a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok hetente esedékes alsóházi félóráján, utána felkeresi a Buckingham-palotában II. Erzsébet királynőt, és hivatalosan bejelenti az uralkodónak lemondását.

Közvetlenül ezután a megválasztott utód járul az uralkodó elé, és bejelenti kormányalakítási szándékát, amellyel a királynő formálisan meg is bízza.

A váltási koreográfiának jelentős eséllyel lesz egy előre nem tervezett eleme, ha ugyanis a vezetőválasztási versengés favoritja, Boris Johnson lesz a következő miniszterelnök, Philip Hammond pénzügyminiszter szerdán benyújtja lemondását Theresa Maynek, még mielőtt May bejelentené saját lemondását a királynőnek.

(FILES) In this file photo taken on March 13, 2019 Britain's Chancellor of the Exchequer Philip Hammond leaves from 11 Downing Street in central London. - British finance minister Philip Hammond said July 21, 2019 he would make a point of resigning before Boris Johnson became prime minister, saying he could never agree to his Brexit strategy. (Photo by Niklas HALLE'N / AFP)
Philip Hammond. Fotó:  by Niklas HALLE’N / AFP

Hammond, aki a Konzervatív Párton belül a megállapodás nélküli brexitet határozottan ellenző frakciócsoport rendkívül befolyásos és tekintélyes frontembere, vasárnap, a BBC televízió heti politikai magazinműsorában jelentette be ezt a szándékát. Döntését azzal indokolta, hogy tudomása szerint Johnson megkövetelné kormányának tagjaitól a megállapodás nélküli, rendezetlen brexit lehetőségének elfogadását, márpedig ő ehhez soha nem adná a nevét.

Johnson a vezetőválasztási kampányban többször is kijelentette, hogy ha ő lesz az új brit miniszterelnök, Nagy-Britannia a brexit október 31-i határnapján mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár lesz addig elfogadott brexit-megállapodás, akár nem

Érvelése szerint 50 évvel ezelőtt sikerült embereket eljuttatni a Holdra egy olyan űrhajóval, amelynek számítástechnikai kapacitása nem érte el a mai mosogatógépekét, sokan azonban mégis úgy gondolják, hogy az azóta elért technikai fejlődés ellenére sem lehet túllépni olyan logisztikai-technológiai problémákon, amelyeknek megoldása szükséges a régóta nem létező fizikai ellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére az ír-északír határon.

A  brexit-folyamatnak ez a legvitatottabb kérdése, és Johnsonnak – ha valóban ő lesz a következő brit miniszterelnök, márpedig ez a legvalószínűbb forgatókönyv mindenki szerint, aki rálát az ügyre – nagy valószínűséggel ez lesz az első és legnagyobb csatája az EU-val.

Brexit campaigner and former London mayor Boris Johnson addresses a press conference in central London on June 30, 2016. - Brexit campaigner Boris Johnson said Thursday that he will not stand to succeed Prime Minsiter David Cameron. (Photo by LEON NEAL / AFP)
Négyszer szúrta el a miniszterelnökséget, most összejöhet neki

Boris Johnson régóta szeretne miniszterelnök lenni, s ezért hajlandó volt mindent feláldozni. De eddig valahogy mindig elszúrta. Hátha ötödszörre nem fogja.

A keményvonalas tory brexit-tábor ugyanis – amelynek Johnson az egyik frontembere – nem fogadja el a kilépési egyezményben foglalt tartalékmegoldást (backstop), amely végső esetben az Egyesült Királyság és az EU közötti vámuniós viszonyrendszer fenntartásával biztosítaná az újbóli ellenőrzés elkerülését Írország és Észak-Írország határán.

Kiemelt kép: Justin TALLIS / AFP


Source: 24 teszt