Kokaint használt fájdalomcsillapítóként a horrorfogász
Még napjainkban is sokan tartanak a fogorvosoktól, noha a terület rengeteget fejlődött a 19-20. század fordulójához, azaz az utcai fogorvosok idejéhez képest. Az IFLScience a közelmúltban a korszak egyik hírhedt fogorvosának történetét elevenítette fel. Az amerikai Edgar Parker 1892-ben szerzett diplomát, a források alapján azonban tudása meglehetősen hiányos volt, valósággal könyörgött a dékánnak, hogy engedjék át a záróvizsgán.
Parkert nem tántorították el az egyetemi kudarcok, és Kanadába utazott. Eleinte próbált becsületesen dolgozni, aminek az eredménye az lett, hogy hat héttel fogászata megnyitása után már nem jártak hozzá vendégek. Ez taktikaváltáshoz vezetett, Parker így egy vándorcirkuszhoz hasonló projektbe, fogászati műsorokba kezdett Amerikában.
A fogorvos azt állította, hogy kifejezetten a szegényeknek kínál beavatkozásokat. Húzást például már 50 centért vállalt, azt ígérve, hogy 5 dollárt fizet vissza, ha a páciens fájdalmat érez.
Mivel a korszakban a minőségi fogászati szolgáltatás megfizethetetlen volt, eljárása igen népszerűvé vált.
A sikereken felbuzdulva Parker összeállt William Beebe-vel, és létrehozták a Parker Fogászati Cirkuszt. A show-hoz utóbb egy zenekar, artisták és táncosok is csatlakoztak. Amikor a szekér egy helyen megállt, és előkészítették a „rendelőt”, Parker egy önkéntest kért a közönség soraiból – az illető mindig beépített ember volt. Az önkéntes beült a székbe, a „szakember” pedig kihúzta egyik fogát, melyet természetesen már korábban eltávolítottak. A közönséget lenyűgözte, hogy milyen egyszerű és fájdalommentes a művelet.
A kuncsaftok valósággal sorba álltak, a valódi ügyfeleket azonban Parker már egy külön helyen fogadta. A beavatkozás számukra már nem volt fájdalommentes, a fogorvosnak viszont erre is volt megoldása: hangos trappolással jelezte a zenekarnak, hogy játszanak hangosabban, elnyomva a páciensek üvöltését. Parker saját állítása szerint egy nap 357 fogat is kihúzott, a fogakat pedig egy idő után nyakláncként kezdte el hordani. Később egy egész üzlethálózatot hozott létre, tovább növelve bevételeit.
Parkert folyamatosan perelték az elégedetlen ügyfelek, ezért több államban bevonták az engedélyét. Miután megvádolták, hogy hamisan hirdet fájdalommentességet, keresztnevét Painlessre, azaz Fájdalommentesre módosította. Élete utolsó évében, 1952-ben, 28 fogászata volt, és évi 3 millió dollárt keresett.
The post Kokaint használt fájdalomcsillapítóként a horrorfogász first appeared on 24.hu.
Source: 24 teszt