Lemond az SZFE vezetése
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, ahol bejelentette: tekintettel arra, hogy az egyetemi autonómia összes garanciája elveszett, Upor László rektorhelyettes és a szenátus is lemond posztjáról. Az egyetem vezetői oktatói pozíciójukat megtartják, hallgatóikat nem hagyják cserben.
Az egyetem hallgatóinak kezdeményezésére hétfő este szolidaritási utcabált is tartanak a Vas utcai épület előtt, az esemény 19:00 órakor kezdődik.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem nemzeti kincs, 155 éve a magyar kultúra alapköve. Szeptember 1-jétől magántulajdonba kerül. Egy olyan alapítvány irányítása alá, amelyen keresztül a kormány teljes hatalmat gyakorolhat az Egyetem felett. A mai napig egyetlen szakmai érv sem hangzott el a kényszerátalakítás sürgőssége mellett, a kormány egyeztetés nélkül hoz döntéseket az Egyetem jövőjéről. Az erről szóló törvény nem biztosítja az intézmény Alaptörvény szerinti szabadságát a felsőoktatásban. Sem hazánk, sem a nemzeti kultúra érdekeit nem szolgálja, hanem a kormány kontrollját biztosítja alapítványi formában. Az átszervezés már több felsőoktatási intézményben elkezdődött, és minden magyarországi egyetemmel megtörténhet. Ez veszélybe sodorja a felsőoktatás szabadságát!
– olvasható az esemény leírásában. Az SZFE körül kialakult helyzetről számos alkalommal írtunk, az egyetem vezetői, jelenlegi és egykori hallgatói számos alkalommal és változatos formában tiltakoztak a feszített tempóban levezényelt alapítványi átalakítás mellett. Az aggodalmakat csak tovább fokozta, mikor kiderült, hogy kormány az intézmény iránti ellenszenvét nem titkoló Vidnyánszky Attilát jelöli ki a szeptembertől felálló új kuratórium elnökének. Ezt követően az SZFE több meghatározó tanára is lemondott, többek között Székely Gábor, aki bocsánatkérésre szólította fel Vidnyánszkyt „súlyos tévedéseiért”.
Hétvégén derült ki, hogy a Vidnyánszky vezette kuratóirum felszámolja a SZFE autonómiájának minden lényeges elemét, vagyis az egyetem legfőbb döntéshozó szerve
- nem dönthet saját működési szabályzatáról,
- nem szólhat bele a költségvetésbe,
- nem fogadhatja el intézményfejlesztési tervét,
- nem választhatja meg az egyetem rektorát,
- nem jogosult önállóan intézetvezetőket és osztályvezető tanárokat kinevezni, osztályokat indítani.
A szenátus közleményben jelentette ki, hogy ezt a lépést elfogadhatatlannak tartja, mivel a kuratórium semmilyen szinten nem vette figyelembe az egyetem vezetése által kidolgozott és elfogadott dokumentumokat, és egyeztetésbe sem volt hajlandó bocsátkozni velük.
Cikkünket frissítjük.
Kiemelt kép: MTI
Source: 24 teszt