Lesz-e Pride balhé nélkül?

Cikkünk folyamatosan frissül!

Szombaton rendezik meg az 1997 óta minden évben megtartott Pride felvonulást. A gyülekező a Városligeti Fasoron kezdődik el délután kettőkor, majd fél négykor indul el a menet az Andrássy út felé, majd a Nagymező utcát, a Bajcsy Zsilinszky utat és az Alkotmány utcát érintve a Kossuth térre érkezik meg nagyjából öt órára. A Facebook-esemény alapján akár 10 ezer embernél is többen lehetnek, négyezren jelezték, hogy ott lesznek, és több mint hétezren érdeklődnek iránta.

A menet előtt már egy lánykérésen is túl vagyunk:

3 órakor már több ezren vártak az indulásra a Városligeti fasoron, ahova két irányból lehet bemenni: a Király utca irányából és a Városliget felől. Folyamatosan érkeznek az emberek, a beengedés simán megy, csak a táskákba néznek bele. A közönség egyébként olyan, mint egy bármilyen színezetű tüntetésen, csak sokkal több a fiatal (tippre a résztvevők 80 százaléka nem múlt el 35) és a külföldi. A Pride tényleg nem a boás, tangás férfiak felvonulása. Kamionból egyébként mindössze hat van, de helyesebb lenne őket kisteherautónak hívni. Ellentüntetők a Kodály köröndnél láttunk, ott el is helyeztek kordonokat, hogy ne zavarják majd az arra vonuló tömeget.

A félreértések elkerülése végett: mi idén is kordonmentes felvonulásra készülünk, és arra, hogy ahol lehet, végig be…

Közzétette: Budapest Pride – 2018. július 6., péntek

De mi is az a Pride?

Elég sokrétű. Mostanra egész hónapos fesztivállá nőtte ki magát, amelynek ez az egyik, de mindenképpen a legnagyobb és legismertebb része a menet.

A Pride felvonulások gyökere 1969-re tehető, amikor egy New York-i melegbár vendégei megunták az állandó rendőri razziákat, és fellázadtak. Azóta a világ számos pontján rendeznek évente menetet, aminek számos célja van.

Egyrészt tiltakozás, mert a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer személyeket nem ugyanazok a jogok illetik meg ma Magyarországon (és a világ számos pontján), mint a heteroszexuális társaikat. A homoszexuálisok nem házasodhatnak, a transzneműek nem dönthetnek egymaguk az életükről, számos orvosi szakvéleményt kell előtte kikérniük.

Másrészt felhívás, hogy senki se féljen, senki se szégyellje magát, hanem nyugodtan merje felvállalni magát. A becslések szerint a magyar LMBTQ közösség mintegy félmillió embert tesz ki. De felhívás olyan szempontból is, hogy heteroszexuálisok se bélyegezzék meg őket, ők se mások, ugyanolyan emberek, sok tévhit él velük szemben.

Van még feladat

Éppen pénteken hoztak nyilvánosságra egy magyarországi felmérés eredményeit, amely a többségitől eltérő szexuális irányultságok elfogadottságát vizsgálta. Ebből kiderül, hogy a magyarok többsége nem igazán elfogadó még ma sem. A válaszadók 19 százaléka mondta azt, hogy örülne, ha egy ismerőséről kiderülne, hogy LMBTQ-személy, de 11 százalék meg is szakítaná ezzel az ismerősével a kapcsolatot.

closeup of two caucasian men holding hands with a rainbow-patterned wristban on their wrists

A magyarok az egyenlő szerelemben hisznek, az egyenlő jogokban nem

A válaszadók tizede támogatja az azonos neműek házasságát és örökbefogadási lehetőségét.

Pénteken egyébként 34 ország nagykövetsége állt ki a budapesti Pride mellett, ezt egy közös közleményben jelezték is. Ezzel szemben a magyar kormány nem igazán ejti ki a Pride szót sem. Mondjuk, Novák Katalin családügyi államtitkárt (egyben Fidesz-alelnököt) meghívták a rendezvényre, de ő nem lesz ott, a Liberálisok képviselőjének, Bősz Anettnek azt is megírta válaszában, hogy

Magyarországon a kisebbségek jogai erősek, a többségétől eltérő szexuális irányultságú emberek is biztonságban élhetnek itt.

Ezek szerint ő csak oda megy, ahol fenyegetettek a kisebbségek. Meg azt is hozzátette, hogy az alaptörvény szerint a család alapja – a szülő-gyermek kapcsolat mellett – a házasság, ami férfi és nő között lehetséges, így családügyileg sem adekvát a jelenléte.

Fotó: 24.hu / Bielik István

Meghívták a családügyi államtitkárt a Pride-ra, esze ágában sincs elmenni

Novák Katalin szerint a kisebbségek jogai erősek Magyarországon.

Az idei kordonmentesség egyébként nem teljesen valósul meg, mert ellendemonstrációk is lesznek, így kordon lesz, de a Pride szervezőinek reménye szerint csak ott, ahol ez indokolt, és a felvonulók veszélyeztetve lennének nélküle. Emiatt pár ponton nem is lehet csatlakozni a menethez. A felvonulás természetesen a budapesti közlekedést is érinti, arról itt írtunk.


Source: 24 teszt