Magyarország mindössze 10 százalékot csípett meg a régiós befektetésekből

A 2015. évi közép- és kelet-európai magántőke statisztikai jelentésből kiderül, hogy a közép- és kelet európai magántőke és kockázati tőke befektetések összértéke 2009 óta tavaly volt a legmagasabb, 1,6 milliárd euró, ami az előző, 2014-es évhez képest 25 százalékkal magasabb érték és a teljes európai befektetési piac 3,4 százalékát teszi ki. Tavaly több mint 200 társaság, és ezen belül csaknem 130 startup jutott befektetéshez.

A befektetések 54 százaléka Lengyelországban, 14 százaléka Szerbiában, 10 százaléka Magyarországon és 9 százaléka Romániában történt, ez a 4 ország adta a teljes régió befektetéseinek 87 százalékát. Magyarország a nagyobb volumenű, de kisebb értékű, azaz alapvetően a kockázati tőke tranzakciókban teljesített jól tavaly.A 2014-es rekord mértékű friss tőkegyűjtéshez képest a tavaly gyűjtött tőke értéke alacsonyabb, 418 millió euró volt, ami 2 százaléka a teljes európai tőkegyűjtésnek, mivel az alapkezelők nagyobb hangsúlyt helyeztek a már meglévő befektetésekre és kilépésekre.

A jelentés szerint tavaly egyúttal rekordszámú, 97 társaságnál szállt ki a pénzügyi befektető. A kiszállások összértéke elérte az 1,2 milliárd eurót, ami az európai érték 3,1 százaléka. Értékben a kiszállásoknál is Lengyelország vezet (65 százalékkal), a második helyen Bulgária áll (14 százalék), míg Magyarország 6 százalékkal, 70 millió euróval ebben a rangsorban is a harmadik.

Európai szinten a befektetések összértéke az előző évhez képest 14 százalékkal, 47 milliárd euróra emelkedett, míg a kilépések értéke a befektetések eredeti bekerülési értékén mérve elérte a 2014-es 40 milliárd eurós rekordértéket – olvasható az összegzésben.


Source: 24 teszt