Már a Yozsefváros előtt is világhírű volt hazánk

Csütörtökön egyértelműen Kate McKinnon és az Animal Cannibals uralta a magyar facebookozók hírfolyamát. Aki valamilyen csoda folytán mégsem találkozott volna a hírrel, annak röviden a lényeg: a színésznő Jimmy Fallon műsorának vendége volt, új filmjét promózta, amit nálunk forgattak. Ennek örömére elrappelte az Animal Cannibals Yozsefváros című számát, amit magyarországi sofőrje, Erik tanított meg neki. Mutatjuk is:

Kate McKinnon Flawlessly Performs a Hungarian Rap

Kate McKinnon picked up some Hungarian language while filming The Spy Who Dumped Me in Budapest through a ’90s rap song by Animal Cannibals, „Yozsefváros.”

Közzétette: The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – 2018. augusztus 1., szerda

Ennek örömére – a teljesség igénye nélkül – összegyűjtöttük az elmúlt évek hasonló alkalmait, azokat az országimázs-fényező (vagy -romboló) pillanatokat, amikor Magyarország téma lett egy világszerte ismert showműsorban.

Béke a völgyben

Az „elmúlt éveket” kicsit tágan értelmezve kezdjük Ed Sullivan 1957-es műsorával, amelyben Dózsa László Elvis Presley adta elő a Peace in the Valley című dalt. Ez az a szám, amiről sokan azt hiszik, hogy Elvis írta az 56-os magyaroknak, holott egyrészt Thomas A Dorsey írta 1937-ben, másrészt leginkább Mahalia Jacksonnak. Az viszont tény, hogy Ed Sullivan – aki akkoriban még híresebb volt, mint Elvis – a magyar menekülteknek való adakozásra buzdított a komoly nézettségű műsorban. (13:00-nál említi a showman a témát).

Levélférfi Dávid és az eastern

Ez itt már 1983 és a Late Night with David Letterman, ahol a magyar countryzene sztárja, a Bojtorján lépett fel. Erős pillanatok: a country hazájában magyarul szólal meg az eastern-zene  – ezen a stílusmegjelölésen kacagnak is picit a nézők). A showman 3:35-nél bejelenti a Bojtorjánt (vagy ahogy ő mondja bójtórjen) sőt meg is mutatja a zenekar legújabb albumát, a Történeteket (vagy ahogy ő mondja, törtenetek), és következik (egy másik lemezről) az Ahol a lusta folyó.

Hídember

2006-ban egy magyar híd lett világhírű: mint arra mindannyian emlékezhetünk, az új M0-ás északi híd elnevezésére kiírt online szavazáson Stephen Colbert amerikai humorista kapta a legtöbb szavazatot. Az egész úgy kezdődött, hogy a gazdasági tárca névpályázatot írt ki, amelyen eleinte Chuck Norris tűnt toronymagas esélyesnek, de Colberték értesültek a voksolásról, és a showman lobbizni kezdett rajongói körében, hogy rá szavazzanak. Rommá is vert mindenkit, de aztán a pályázat humortalan kiírói – olyan mondvacsinált indokkal, hogy hidat csak magyar állampolgárságú és halott személyről lehet elnevezni (ami már csak azért is hazugság, mert Vágó István például nagyon is él) – végül sárba tiporták a demokráciát és az uncsi Megyeri híd név mellett döntöttek. A Colbert Report 2006-os adása itt tekinthető meg.

Ugyanebben az évben csendült fel a Daily Show With Jon Stewart című műsorban egy híres magyar stand-up, Gyurcsány Ferenc (Förensz Durcsanja) őszödi beszédének néhány sora, és szóba került az azt követő érdekes belpolitikai eseménysorozat is. A teljes műsor elérhető itt.

E-vita

Hogy ne csak amerikai műsorok kerüljenek a válogatásba, jöjjön az angol Graham Norton show egyik 2012-es adása, ahol Madonna filmjének két főszereplője, James D’Arcy és Andrea Riseborough felolvassa az énekesnő egy 1997-es magyar interjújának angol fordítását. A tolmács természetesen a Google Translate volt, és csupa butaságot fordított oda-vissza.

IntereSting

Jimmy Fallonnál már 2014-ben is előkerült egy magyar szál, igaz, tök véletlenül. Na, szóval a Tonight Showban Sting volt az egyik sztárvendég, és az volt a feladata, hogy csengőhangokat utánozzon, majd pedig Fallon kisorsolt egy nézőt, akinek maga Sting énekelte fel a hangpostára az üzenetet. A kihúzott 146-os széken pedig nem más ült, mint egy magyar férfi, Sándor. (Mivel a Message in the bottle volt a dal, talán mégsem volt megrendezett a sorsolásos jelenet, hiszen akkor a Szentmihányon presszó lesz verziót is énekelhette volna Sting).

Je, komon!

Ez itt 2017 és a Saturday Night Live, ahol egy ma már 3,2 milliós nézettségű, 2003-as magyar klip, Speak világbékés slágere a téma.  Hát, az adatok sajnos azt mutatják, hogy hiába röhögtetek rajtunk, magyarokon, jenkikéim – a SNL szánalmas paródia-próbálkozása sehol nincs az eredetihez képest: még a 750 ezer megtekintést sem érte el.  De azért megmutatjuk.

Kotkodács!

2018 a választás éve Magyarországon, erről Amerika sem hallgathatott. A John Oliver által vezetett Last Week Tonightban Orbán Viktorra mint egy „gagyi Steven Seagal-film rosszfiújára” hivatkoznak, és bemutatják a Kétfarkú Kutyapárt jelöltjének emlékezetes kotkodácsolását a köztévén.

John Oliver egyébként nem először viccelődött hazánkkal, 2014-ben az internetadó elleni tüntetés volt a téma, 2015-ben pedig bemutatták az operatőri szakmát és a karatesportot multitaskingban űző László Petra produkcióját.

Borovitz Tamás korábbi cikkei


Source: 24 teszt