Megszűnhet a mérgező szivárgás Kiskunhalason

A Greenpeace üdvözli, hogy megkezdődhet a kiskunhalasi elhagyott telepen tárolt veszélyes hulladék elszállítása. A szervezet négy éve rendszeresen folytat méréseket a területen, és akciókkal hívta fel a figyelmet a problémára. A Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása alapján a veszélyes anyagokat tároló hordókat elszállítják a helyszínről.

A minisztériumi tájékoztatás szerint az adóhatóság közbeszerzést ír ki a Kiskunhalas külső részén található elhagyott veszélyeshulladék-telepen lévő hulladék elszállítására. A Greenpeace Magyarország helyi civil szervezetekkel együttműködve 2016-ban tárta fel, hogy Kiskunhalas külső részén a lakóházaktól 100-150 méterre található ingatlanon nagyobb műanyag tárolókban és kisebb fémhordókban veszélyes hulladékok, így festékek, olajok, oldószerek, savak és vegyszerek vannak.

A hulladék tömege akár az 1000 tonnát is meghaladhatja.

A hordók és tárolók egy része megrongálódott, a Greenpeace mérései igazolták, hogy a veszélyes anyagok kijutottak.

Kép: Getty Images

Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője szerint a közbeszerzés kiírása hatalmas előrelépés lesz, hiszen nem szivárognak tovább a mérgező anyagok a hordókból a talajba és a talajvízbe. A szakértő hozzátette: ha négy évvel korábban születik meg a döntés, akkor a szennyező anyagok jó része a tárolókban maradt volna.

Mivel a sok év tétlenség alatt a káros anyagok kijutottak, feltétlenül szükséges a szennyezett talaj és az esetlegesen szennyezett talajvíz kármentesítése is. A kiskunhalasi szennyezés az adófizetők pénzéből fog megoldódni. A jövőbeni hasonló szennyezések megelőzése érdekében környezeti felelősséget garantáló jogszabályokra van szükség, amely a szennyezőkkel fizetteti meg az okozott környezeti kárt. Ezért a szennyezés feltakarítása mellett nagyon fontos, hogy létrejöjjön egy olyan jogszabályi környezet, amely megelőzi újabb illegális hulladéklerakatok és szennyezések kialakulását például azáltal, hogy pénzügyi garanciát kérnek a hatóságok a hulladékokkal, veszélyes hulladékokkal, veszélyes anyagokkal és kockázatos technológiákkal dolgozó cégektől

– nyilatkozta Simon Gergely.


Source: 24 teszt