Meteorhullás kezdődik karácsony előtt

December 21-22-én éri el csúcsát az Ursidák meteorhullás – írja a CNN.

A becslések alapján óránként 5-10 fényjelenség lesz látható az égbolton.

A Hold fénye, illetve a borús idő nehezítheti a megfigyelést, a legtöbb meteort az éjfél után órákban észlelhetjük. A meteorok látszólag a Kis Medve (Ursa Minor, Kis Göncöl) felől érkeznek, de az égbolton bárhol felbukkanhatnak. A raj a megfigyelések szempontjából újnak számít, először a 20. században dokumentálták.

Meteorhullások akkor alakulnak ki, amikor a Föld áthalad egy üstökös vagy aszteroida törmeléksávján. A légkörbe belépő apró darabkák megsemmisülnek, és fényjelenségeket alakítanak ki. Az Ursidák a 8P/Tuttle üstököshöz köthetőek.

Rebecca L. Latson / Getty Images

A meteorok megfigyeléshez érdemes a fényszennyezéstől elvonulni. A szemnek nagyjából 20 percre van szüksége ahhoz, hogy alkalmazkodjon a sötéthez, fontos azonban, hogy a megfigyelés alatt még a telefonunkra se nézzünk rá, a fény ugyanis elvakíthatja az embert.

Az év végén egyéb izgalmas égi jelenségekre is számíthatunk. December 21-én például a Naprendszer két legnagyobb bolygója, a Jupiter és a Szaturnusz szoros együttállását figyelhetjük meg – hasonló jelenséget láthattak Jézus születésekor is.


Source: 24 teszt