Robotokkal hódítja meg Kína a Holdat
Kína Hold-kutató programjával már most lenyűgöző eredményeket ért el, tavaly januárban az ázsiai ország elsőként tudott leszállást végrehajtani az égitest túlsó oldalán. Kína már a következő misszióra készül, ennek célja a mintagyűjtés lesz. A közelmúltban kiderült, hogy további küldetések is tervben vannak, az egyik űreszköz a Hold déli pólusát vizsgálja majd – írja a Space.com.
A 2023-2024-es Csange-6 az idén induló mintagyűjtő űreszköz tartaléka lesz, a Csange-7-hez pedig eltérő funkciójú szerkezetek fognak tartozni. Az évtized végén még egy küldetés indulhat.
A Csange-7 öt eszközből áll majd: egy keringőegységből, egy műholdból, egy leszállóegységből, egy holdjáróból és egy minidrónból.
Az egyes szerkezetek különböző feladatokat ellátó műszereket fognak szállítani, melyek többek közt az égitest mágnesességét, ásványait, hőmérsékletét és illékony anyagait elemezhetik. A kínai szakértők bíznak benne, hogy a misszió megalapozhatja a későbbi, a 2020-as évek második felében induló Csange-8 munkáját. Az űreszköz szintén a déli pólust vizsgálja majd.
Bár az Egyesült Államok azt tervezi, hogy 2024-ben ismét embereket juttat a Holdra, mégsem mondható, hogy a NASA egyeduralkodó lenne az égitesten. A Csange-4 2019-es sikerével valószínűleg új korszak kezdődött a Hold feltérképezésében.
Kiemelt fotó: Getty Images
Source: 24 teszt